Kunta- ja aluevaaliehdokas Sakari Pääkkö: "Kuopion asuinalueet ja muut isot kaavat eivät ole siirtymässä lautakunnan päätettäväksi"
17.3.2025

Sakari Pääkkö,
valtiotieteiden kandidaatti, talouspoliittinen asiantuntija
Kirjoitus on julkaistu Savon Sanomien Lukijan Sanomat -palstalla 15.3.2025
Petri Nieminen (vihr/sit.) kirjoitti mielipidekirjoituksessaan (SS 14.3.) asemakaavoituksesta. Niemisen mukaan kaavoituksen päätösvaltaa oltaisiin keskittämässä, ja hän antaa ymmärtää, että valtuusto ei käsittelisi enää jatkossa merkittäviä asemakaavoja. Tämä antaa asiasta harhaanjohtavan kuvan.
Kaupunki on valmistelemassa kaavoituksen prosessin nopeuttamista. Tämä perustuu viime keväänä hyväksyttyyn talouden tasapainotusohjelmaan, jossa valtuusto linjasi yhdeksi sopeutustoimeksi kaavoitusprosessin tarkastelun. Moniportainen ja -vaiheinen käsittelytapa pidentää asemakaavojen käsittelyä nykyisin jopa yli 200 vuorokautta. Tätä halutaan nyt sujuvoittaa.
Tällä hetkellä Kuopiossa on vain ”yhden koon” asemakaavoja. Käsittelemme siis kaikki asemakaavat samalla prosessilla riippumatta siitä, miten suuria tai pieniä ne ovat. Tämä on kangistanut kaavoitusta. Esimerkiksi yksittäisen loma-asunnon tontin laajennus joudutaan käsittelemään samalla prosessilla kuin suuret ja vaativat kaavat, kuten vaikkapa Pienen Neulamäen asemakaava. Tämä syö sekä hakijoiden että viranhaltijoiden työaikaa.
Kaavoituksen uudistamisessa ajatuksena on mitoittaa kaavoitusprosessi kaavan merkittävyyden mukaan. Pienet, esimerkiksi yksittäisiä tontteja koskevat vähäisiä muutoksia sisältävät kaavat voitaisiin jatkossa käsitellä lautakunnassa. Sen sijaan merkittävät asemakaavat, kuten vaikkapa uusia asuinalueita koskevat asemakaavat, käsiteltäisiin edelleen normaaliin tapaan myös kaupunginhallituksessa ja valtuustossa.
Nieminen korostaa, että valtuustolla tulee olla rooli merkittävien asemakaavojen käsittelyssä. Olen täsmälleen samaa mieltä, ja näin olisi myös jatkossakin. Itse asiassa kaavoitusprosessin muutoksella nimenomaan turvataan se, että pystymme merkittäviin kaavoihin paneutumaan niiden vaatimalla vakavuudella.